معبد بردنشانده یکی از جاذبه های گردشگری استان خوزستان به شمار می رود

به گزارش وبلاگ سارا، جاذبه ها/ براساس گزارشات منتشر شده، معبد بردنشانده یکی از جاذبه های گردشگری استان خوزستان به شمار می رود.

معبد بردنشانده یکی از جاذبه های گردشگری استان خوزستان به شمار می رود

معبد بردنشانده، بنایی تاریخی بجای مانده از دوران حکمت هخامنشیان است که در 16 کیلومتری شهر مسجد سلیمان در جاده سد شهید عباسپور واقع شد. این اثر در تاریخ 2 اسفند 1327 با شماره ثبت 372 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. بردنشانده قدیمی ترین عبادتگاه روباز ایرانی و مربوط به دوره هخامنشیان بوده که برای قرن ها تشریفات مذهبی در هوای آزاد آن انجام میشد. نقوش برجسته روی سنگهای آن مربوط به عهد اشکانیان بوده و دارای سه رشته پلکانی و فرورفتگی غرفه مانند است. حدود 700 متر طول و 2500 متر عرض دارد و دالان ها، ستون ها و اتاق های آتشکده یادآورد معماری پیش از هخامنشیان است.

این محل بر دشت مرتفعی که آن را احاطه نموده، تسلط دارد و دشت نیز به وسیله رشته کوههای مرتفع سنگی دیوار مانندی محاصره شده و منظره منحصر بفردی را ساخته است. این معبد امروزه آسیب های فراوانی دیده اما هنوز هم زیباترین معبد سنگی جنوب کشور است. مجسمه هراکلیوس یا خدای قهرمان با ارتفاع بیش از دو متر در این منطقه کشف شده و به موزه شوش سپرده شد.

منبع: همگردی

به "معبد بردنشانده یکی از جاذبه های گردشگری استان خوزستان به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد بردنشانده یکی از جاذبه های گردشگری استان خوزستان به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید