اجرای 5 پروژه در محور ساسانی کرمانشاه

به گزارش وبلاگ سارا، مدیر پایگاه ملی محور ساسانی کرمانشاه از در دستور کار قرار گرفتن اجرای پنج پروژه ساماندهی، بازسازی و معین عرصه و حریم بناهای این محور تاریخی اطلاع داد.

اجرای 5 پروژه در محور ساسانی کرمانشاه

به گزارش وبلاگ سارا کیومرث اعظمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وجود 18 اثر تاریخی شاخص در محور ساسانی کرمانشاه، اظهارکرد: با توجه به اینکه طی چندسال گذشته ثبت دنیای محور ساسانی کرمانشاه در دستور کار قرار گرفته، بنابراین برنامه هایی را در این محور اجرایی خواهیم کرد.

وی افزود: از محل اعتباراتی که سال جاری به این محور تخصیص داده می گردد، اجرای پنج پروژه را در بناها و آثار تاریخی شاخص آن در دستور کار قرار داده ایم.

مدیر پایگاه ملی محور ساسانی کرمانشاه یکی از این پروژه ها را ساماندهی زیج منیژه پاتاق عنوان و اظهار کرد: باتوجه به رطوبتی که در بخش هایی از پایه ها و دیواره بنا وجود دارد، رطوبت زدایی آن را اجرایی می کنیم.

به گفته این مسئول، زیج منیژه واقع در 15 کیلومتری شهر سرپلذهاب، یکی از سالم ترین بناهای به جا مانده از دوره ساسانیان درایران است که حدود 1500 سال قدمت دارد.

وی در ادامه از برنامه ریزی برای بازسازی نقش برجسته پاتاق هم اطلاع داد و گفت: این نقش برجسته در مجاورت تاق گرا واقع شده و سال گذشته سوداگران میراث فرهنگی با حفاری غیرمجاز آسیب هایی را به آن وارد نموده بودند.

اعظمی ادامه داد: هرچند در آن موقع بازسازی اضطراری روی بنا صورت گرفت، اما سال جاری با تخصیص اعتبار بازسازی آن تکمیل می گردد.

وی یکی دیگر از پروژه های مهم در دستور کار برای اجرا در محور ساسانی کرمانشاه را کاوش در عمارت خسرو بیان کرد و گفت: در سال های گذشته شش مرحله کاوش در این محوطه تاریخی اجرا شده که طی آنها حدود 50 درصد از محوطه کاوش شده و بنا داریم سال جاری هم فصل هفتم کاوش ها را ادامه دهیم که البته موانعی پیش پای کار قرار گرفته است.

مدیر پایگاه محور ساسانی کرمانشاه افزود: بنای عمارت خسرو در زمان باستان دارای سه ورودی شرقی، غربی و شمالی بوده که تا به امروز فقط ضلع شمالی آن کاوش شده و طی این کاوش ها سالن انتظار کاخ، تالار ورودی و ایوان داخلی نمایان شده است. سال جاری هم درصورت رفع موانع ضلع غربی عمارت را کاوش خواهیم کرد.

وی یادآورشد: درصورتی که این موانع رفع نگردد، اعتبار اختصاص یافته را صرف بازنگری در تعیین عرصه و حریم عمارت خسرو، چارقاپی و کانال آبرسانی ساسانی خواهیم کرد.

به گفته این مسئول، هرچند که تا به امروز کاوش هایی در این محوطه اجرا شده، اما هنوز زمان دقیق ساخت آن تعیین نیست و به نظر می رسد قصری مجلل مربوط به اواخر دوره ساسانی و یا اوائل دوره اسلامی باشد.

مدیر پایگاه محور ساسانی گفت: بعلاوه سال جاری در نظر داریم مسیر دسترسی به عمارت خسرو را برای تسهیل تردد گردشگران ساماندهی کنیم.

اعظمی در ادامه با بیان اینکه تعیین عرصه و حریم دو بنای تاریخی قلعه مریم و آنوبانی نی هم در دستور کار قرار گرفته، بیان کرد: گوردخمه قلعه مریم یا شکر بانو یکی از آثار ارزشمند شهرستان سرپلذهاب است که در سرچشمه رودخانه قره بلاغ و روی یک بلندی ساخته شده و مردم محلی معقتدند خسروپرویز این قلعه را برای همسرش شکربانو ساخته است.

وی افزود: از آنجایی که سال گذشته سراب قره بلاغ به عنوان یک اثر طبیعی تاریخی به ثبت ملی رسید، سال جاری بنا داریم بنای قلعه مریم و سراب قره بلاغ را به صورت یک مجموعه ارزشمند تعیین عرصه و حریم کنیم تا کمتر آسیب دیده و مانع از دخل و تصرف در آنها شویم.

مدیر پایگاه محور ساسانی کرمانشاه در مورد تعیین عرصه و حریم آنوبانی نی هم گفت: طی سال های گذشته یک بار تعیین عرصه و حریم این محوطه باستانی انجام گرفته، اما متاسفانه ایرادات و نواقصی داشته که در حال کوشش برای نهایی کردن آن هستیم.

وی افزود: آنوبانی نی از قدیمی ترین سنگ نگاره های باستانی در دنیا است که با بیش از چهار هزار سال قدمت در شهر سرپل ذهاب استان کرمانشاه واقع شده است.

منبع: دنیای سفر

به "اجرای 5 پروژه در محور ساسانی کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 5 پروژه در محور ساسانی کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید